У Калуському районі  зареєстровано 2 випадки хвороби Лайма

Категорія: СоціумПереглядів: 2737

За 7 місяців 2017 року в Івано-Франківській області зафіксовано 23 випадки хвороби Лайма  в м.Івано-Франківську,  Надвірнянському, Коломийському, Богородчанському, Галицькому, Косівському, Рожнятівському,  Калуському районах проти 15 за аналогічний період минулого року.

В Калуському районі в 2016 році задокументовано 4 випадки хвороби Лайма(м.Калуш, с.Тужилів, с.Станькова, с.Вістова). В поточному році  виявлено 2  випадки даного захворювання в мешканців м.Калуша і с.Добровляни. Зараження в одному випадку відбулося в лісі с.Болохів під час збирання грибів, в іншому – при перетині кордону з Польщею в пункті пропуску «Шегиня» на території України при відвідуванні туалету в природних умовах(в лісі).

Переносником збудника хвороби Лайма  -  борелій є іксодові кліщі.

За медичною допомогою з приводу укусу кліщами за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади району в 2017 році  звернулись 19 осіб.

Тіло іксодових кліщів зазвичай овальної, рідше круглої форми, загостреної спереду, у голодних дорослих особин завдовжки 2-6 мм, у самиць, які наїлися, може досягти в довжину 10-20 мм. Характерною особливістю цих кліщів є те, що покриви тіла і травна система сильно розтяжні. Це дозволяє їм харчуватися рідко, іноді 1 раз в житті, але багато.

Кліщі вологолюбиві, тому їх чисельність найбільша у зволожених місцях. Їх багато вздовж лісних стежок, що заросли травою. Тут їх набагато більше, ніж у лісі. Дослідження показали, що кліщів приваблює запах тварин та людей, які постійно використовують ці стежки при пересуванні. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках.

Іксодові кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті не більше метра. Якщо поблизу кліща пройде тварина або людина, то його реакція буде миттєвою – він судорожно чіпляється за свого майбутнього хазяїна. Голодні кліщі, що напали, зазвичай прагнуть проникнути під одяг. Вони можуть прикріплятися до будь-якої частини тіла, але найчастіше голови, шиї, у складках шкіри поперекової і пахової області, волосистих частинах тіла. Нападають на людей самиці, самці, німфи, личинки. З моменту нападу до їх прикріплення зазвичай проходить 1-2 години.

Момент укусу кліща безболісний і зазвичай проходить непоміченим, але в період кровосмоктання на місці укусу кліща розвивається запальна реакція, що супроводжується свербінням. На поверхні тіла кліщ може жити до 1 місяця. Період живлення самиць на тілі людини може бути від 5 до 10 діб.

В Україні із захворювань, які передаються через укуси кліщів, найчастіше зустрічається кліщовий вірусний енцефаліт (КВЕ) та іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) – хвороба Лайма. Львівські науковці встановили, що ареал розповсюдження КВЕ та ІКБ співпадає з ареалом іксодових кліщів.

Спостерігається два піки активності кліщів: весняний в квітні-червні та осінній – в серпні-вересні. Сезон активності кліщів з кожним роком збільшується. Він продовжується з березня по листопад. Поодинокі активні паразити можуть нападати до кінця листопада. Це обумовлено сприятливими умовами перезимівлі, а також збільшенням кількості мишовидних гризунів – основних хазяїв доімагінальних (попередніх) стадій розвитку кліщів. Збільшення кількості іксодових кліщів сприяє циркуляції в природних осередках збудників трансмісивних (які передаються через укуси комах) небезпечних захворювань    (хвороби Лайма, Ку-гарячки, Марсельської гарячки, туляремії та інш.) в зв’язку з чим  може підвищитися вірогідність зараження людей.

На теренах Калущини медпрацівниками ФАПів, амбулаторій ЗПСМ, Калуської міськрайонної філії ДУ”Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України” щорічно проводиться збір іксодових кліщів (план 300 екземплярів), які доставляються в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій (м.Івано-Франківськ) для дослідження на виявлення збудників інфекційних захворювань.

На території Калуського району  збудників хвороби Лайма було виявлено в кліщах, зібраних поблизу с. Завій, с. Підмихайля, с. Пійло, с.Довгий-Войнилів, с.Мислів, с.Мошківці,с.Станькова, с.Стефанівка, с.Боднарів, с.Довгий-Войнилів, с.Бережниця. Крім того, в пробах кліщів, зібраних  в 2005р. неподалік с.Завій -  збудника КВЕ. Ці території вважаються природно-осередковими щодо вказаних захворювань і вимагають настороженності з боку медпрацівників і постраждалих від укусів кліщами відносно можливого інфікування людей.

 Останній випадок кліщового енцефаліту в нашому регіоні  зафіксований в 1990р.

Інкубаційний (скритий) період при КВЕ та ІКБ становить від 3-5 днів до  1 місяця, після чого з’являються загальна слабість, недомагання, нездужання, підвищення температури, головний біль, порушення сну. При хворобі Лайма часто на місці укусу кліща відмічається червона пляма – кільцевидна мігруюча  еритема(у 20% хворих вона відсутня). З клінічних проявів найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. КВЕ проявляється зазвичай гарячкою, інтоксикацією і ураженням центральної нервової системи, іноді з множинними в’ялими парезами та паралічами. Усі спроби самостійного лікування, як правило, виявляються марними, нерідко призводять до тяжких наслідків (довготривала непрацездатність, інвалідизація), а іноді і до летальних випадків. Тому обов’язково слід звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Профілактика захворювань, пов’язаних з укусами кліщів, полягає у знищенні кліщів(там, де це можливо), захисті від нападу і звільненні від них.

Щоб вберегти себе від захворювання на КВЕ та ІКБ, збираючись до лісу, треба дотримуватись таких правил: одяг повинен мати тісно прилягаючий до шиї комір, застебнуті манжети, штани заправлені в чоботи або шкарпетки; одяг та взуття можна обробити засобами, які відлякують комах. Волосся слід прибрати під головний убір. При виході з лісу необхідно провести само- або взаємоогляд на наявність кліщів. Якщо до тіла людини кліщ уже присмоктався, потрібно його як можна швидше  зняти. Не варто знімати їх різко, а легким посмикуванням видалити з тіла. Ранку обробити розчином йоду, спиртом, горілкою або одеколоном.

Коли при видаленні кліща він розривається, то в підшкірному шарі залишається хоботок. У такому разі необхідно за допомогою звернутися до лікаря-хірурга, який зробить все необхідне, щоб попередити недуги, пов’язані з укусом кліща.

Шановні краяни, пам’ятайте, що кліщі таять в собі потенційну небезпеку, якої можна уникнути.

Лікар-епідеміолог  Калуської міськрайонної філії                                              

    ДУ”Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України”                    Мирослава Гуменяк

Вісті Калущини 0


Залиште свій коментар!

Використовуйте нормальні імена. Ваш коментар буде додано після перевірки.

Усмішка Підморгую Добре blush2 shok crazy cenzore Ganba nono sad unknw

(обов’язково)


Щоб не вводити щоразу цифровий код, зареєстутесь або залогіньтесь на нашому Форумі.
Адміністрація сайту "Калуш інфо"не завжди поділяє думки авторських матеріалів та коментарів. Усі коментарі проходять попередню модерацію. Якщо у Вас є зауваження стосовно інформації в матеріалах чи коментарях, просимо звернутись до нас через Форму зворотнього зв'язку.